DanWest
Temaer
Udstyr
Område
Rabataftaler
Aktiv ferie
Familieferie
Oplevelser
Ferie med DanWest
bedømmelser: 4,5 af 5,0 (24)
Sommerhus 3502 · Vesterledvej 8, Haurvig
Velkommen til dette pragtfulde og nyrenoverede sommerhus i Haurvig, hvor komfort og naturskønne omgivelser går hånd i hånd. Huset, som er løbende moderniseret, byder på en lys og indbydende atmosfære med en smagfuld indretning, der inviterer til afslapning og hygge. Her finder I en rummelig og hyggelig stue, der er kombineret med et veludstyret køkken. Stuen er indrettet med flotte møbler, en varmepumpe, brændeovn og stereoanlæg med cd-afspiller. Der er desuden gratis internetadgang via fibernet 100/100 Mbit, så I kan være forbundet med omverdenen, hvis behovet melder sig. Køkkenet har alt, hvad I behøver, inklusiv en fryser på 100 liter, mikrobølgeovn og opvaskemaskine, så madlavningen bliver nem og bekvem.
Sommerhuset har tre skønne soveværelser, alle indrettet med dobbeltsenge og lyse trævægge, der skaber en varm og indbydende stemning. Badeværelset er stilfuldt med opvarmet flisegulv, en dejlig bruseniche samt et luksuriøst 2-personers spabad, hvor I kan slappe af efter en lang dag i naturen. Herfra er der direkte adgang til saunaen, hvor I kan få varmen og nyde den ultimative wellness-oplevelse. Der er også et ekstra gæstetoilet med bruseniche og opvarmet flisegulv, hvilket gør huset ideelt til familier eller venner, der rejser sammen. For børnefamilier er huset perfekt udstyret med gynge og sandkasse, så de mindste kan lege i sikre rammer.
Huset ligger på en dejlig naturgrund med en stor græsplæne, hvor der er rig mulighed for leg og afslapning. Den store terrasse, der omgiver huset, er udstyret med havemøbler og liggestole, så I kan nyde solen og den friske vestjyske luft. Her kan I starte dagen med en kop kaffe, mens fuglene kvidrer, eller afslutte aftenen med et glas vin, mens solen går ned over landskabet. Sommerhuset ligger kun ca. 800 meter fra stranden, så en kort gåtur fører jer til de brede, hvide sandstrande ved Vesterhavet. Her kan I bade, bygge sandslotte eller blot nyde den storslåede udsigt over havet.
Haurvig er kendt for sin smukke, fredede natur, hvor Vesterhavet på den ene side og Ringkøbing Fjord på den anden skaber et unikt landskab. Fra sommerhuset er der direkte adgang til den naturskønne sti, der strækker sig fra Nymindegab til Søndervig – ideel til lange gå- eller cykelture. I kan også tage en tur til den charmerende lille havn, Vinterleje Havn, hvor I kan opleve en autentisk, maritim stemning. Kun en kort køretur væk finder I den livlige fiskerby Hvide Sande, hvor I kan besøge de hyggelige butikker, nyde en friskfanget fiskemiddag eller prøve kræfter med vandsport i fjorden. Et besøg til Lyngvig Fyr er også et must – fra toppen af fyret får I en fantastisk panoramaudsigt over Vesterhavet og Ringkøbing Fjord.
Dette sommerhus i Haurvig er det perfekte valg for dem, der ønsker en ferie med afslapning, naturoplevelser og skønne udflugtsmuligheder. Her er plads til både ro og eventyr i en af Danmarks smukkeste områder.
Alle sommerhuse i Haurvig
4.5
Stefan Becker, Lauenau
Smukt, velindrettet feriehus. Vi savnede ikke noget i udstyret. Vi brugte ikke sauna og spabad på grund af det gode vejr. Vi var opmærksomme på placeringen på gaden, men vi undervurderede den desværre. Der var meget trafikstøj i de tidlige morgentimer.
August 2024
Andreas Koch, Göttingen
Stort, hyggeligt og skønt sommerhus. Alt hvad du behøver, fra sandlegetøj til liggestole til en grill, er der.
Juli 2024
5
Richard Joppien, Winsen (luhdorf)
Meget godt hus. Fuldt udstyret med alt hvad du behøver.
Juni 2024
DanWest kunde
Huset var fantastisk, bortset fra at saunaen ikke er godt sikret. Husets stand er fremragende, og indretningen er sensationel
Oktober 2023
4
Sven Schröder, Hiddenhausen
-
September 2023
Tim Praez, Lägerdorf
Et meget flot, veludstyret, ny- og moderne renoveret sommerhus. Nærheden til gaden generede os ikke. Terrasseafskærmningen med glas giver god beskyttelse mod vinden og tillader denne plads at varme op hurtigt selv på dårlige dage med lidt sol. Udstyret i køkkenet er meget omfattende og komplet.
Juli 2023
Meget flot sommerhus. Udestuen var den bedste. Beliggenhed nær den travle vej, men stadig god hvile.
Komfortabel, funktionel, ren, du kan mærke gæstfriheden. Dejligt dekoreret. Se vores forslag i tidligere spørgsmål.
Juni 2023
Norbert Thomalla, Höxter
Meget flot sommerhus velholdt vi følte os meget komfortable, man kan tydeligt se, at ejerne kan lide at være i deres hus
Oktober 2022
Vi kunne lide det
Juli 2022
Sommerhuset var meget flot og hyggeligt. Vi sad på wraparound veranda hver dag til morgenmad og kaffe. På meget blæsende eller regnfulde dage sad vi i den store udestue. Køkkenet er super udstyret, der mangler intet.
Juni 2022
Elena Schmidt
Sommerhuset var meget dejligt og så hyggeligt. Det var meget afslappet at være der. Køkkenet er fantastisk, fordi alt virkelig var der. Vi elskede huset! Sengene var fine og komfortable. Vi følte os meget, meget komfortable !!!!!!!
Oktober 2021
Frank Herfort, Baumgarten
Perfekt sommerhus til en stor familie eller 2 par. Faciliteten lader intet tilbage at ønske.
Fantastisk sommerhus med en smuk vinterhave. Vi sad til morgenmad hver dag enten direkte på verandaen eller på meget blæsende dage i den beskyttede vinterhave. Udstyret er virkelig fantastisk, og vi havde alt, hvad du har brug for.
August 2021
Et ganske enkelt hyggeligt, veludstyret sommerhus. Legegulvet er meget hyggeligt, og vinterhaven inviterer dig til at blive hængende.
Kristina Frerker, Osnabrück
Juli 2021
Sven Osicki
Huset tilbyder alt hvad du behøver for en dejlig ferie! Især vinterhaven inviterer dig til at dvæle og slappe af, og den rummelige terrasse anbefales stærkt om morgenen.
3
Juni 2021
Komfortabelt møbleret sommerhus med sauna, boblebad, vinterhave og brændeovn i køkken-cum-stuen. 3 soveværelser med dobbeltsenge og en lille stue med komfortable lænestole inviterer dig til at slappe af. Fuldt udstyret, intet mangler, nærheden til Nordsøen inviterer dig til at tage lange gåture på stranden. Overgangen til stranden gennem klitterne er ikke for personer med begrænset mobilitet og kræver udholdenhed.
Oktober 2020
Generøs, godt møbleret, lys og udstyret med alt hvad du har brug for.
Juni 2020
Jan Sodenkamp, Schauenburg
Et smukt hus, hvor du står ved hans tre soveværelser og to badeværelser som en familie ikke på dine fødder. Den delvis omgivende terrasse samt vinterhaven, saunaen og boblebadet sørger for de nødvendige retræte-øjeblikke.
August 2019
Thorsten Biehl, Wuppertal
Nice hyggeligt møbleret hus at føle sig godt tilpas. Saunaen er ikke så god, fordi den ikke opvarmer det nedre område. Hot karbad er stor.
Maj 2019
Alt var meget behageligt og behageligt
Se flere
Google Maps (nyt vindue)
Luk vindue
Vælg dato
Mulig ankomst
Se ugekalender
Ankomst
Afrejse
Lejepris DKK 0
Pris DKK 0 DKK 0
Lej 2 uger og spar 0% Rabatt
Vælg ankomst og afrejse. fra DKK 2.745,-
Bestil
Til booking